logo programu laboratoria przyszłości 
        
 
 
 
 
   
     
 
             
 
   
 
 
 
 Fundusze europejskie
 Szkolny Klub SportowyZPRP
Gramy w ręczną! 
 
 
 
 
 

Dzień św. Patryka Drukuj

 

   Dzień św. Patryka jest irlandzkim świętem narodowym i religijnym, obchodzonym 17 marca na cześć patrona Irlandii. Najważniejszym symbolem w tym dniu jest shamrock, czyli trójlistna koniczyna. Według legendy, św. Patryk miał ją wykorzystać, by wytłumaczyć pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. W czasie obchodów Irlandczycy ubierają się na zielono i organizują festyny, podczas których nie brakuje śpiewów i tańców.
   Uczniowie naszej szkoły, wraz z Paniami: Joanną Jakubowską i Justyną Matusiak, 'przenieśli' się na kilka chwil na Zieloną Wyspę. Dzieci oglądały film, dzięki któremu poczuły atmosferę irlandzkiego święta. Dowiedziały się także, kim jest Leprikon, i co ukrywa. Uczniowie wspólnie omawiali przygotowane przez siebie projekty,  wykonywali shamrocks i Leprikony. Nie zabrakło również zielonego poczęstunku.

 

   Również, w ramach cyklicznych lekcji o kulturze krajów angielskojęzycznych, uczniowie klas Ie, IId, IVc i IVs pod kierunkiem p.Agaty Rychlik poznawali tradycję obchodów Dnia Świętego Patryka w Irlandii i przywitali wiosnę.

   W pracach podsumowujących zajęcia, wykonanych metodą projektu, zaprezentowali kraj, jego historię i teraźniejszość, wierzenia oraz związane z nim ciekawostki. Każdy uczeń wykonał znaczek koniczyny ze swoim imieniem - symbol Irlandii i nadchodzącej wiosny.