logo programu laboratoria przyszłości 
        
 
 
 
 
   
     
 
             
 
   
 
 
 
 Fundusze europejskie
 Szkolny Klub SportowyZPRP
Gramy w ręczną! 
 
 
 
 
 

XVII Piknik Europejski Drukuj

 

   9 maja i 10 maja obchodziliśmy wielkie święto mieszkańców Płocka i jego miast partnerskich. Nasza szkoła w tym roku reprezentowała Białoruś i jego miasto Nowopołock. Jak co roku społeczność naszej szkoły brała udział we wszystkich konkurencjach przewidzianych w tej imprezie.


   Uroczystości poprzedzone były grą plenerową "Razem w Europie", w której brali udział uczniowie klasy 5c pod opieką p. Agnieszki Jarzyńskiej. Uczestnicy gry działali zespołowo i mieli do zrealizowania cztery zadania na czterech punktach znajdujących się w obrębie Starego Miasta. Gra rozpoczęła się pod Odwachem, zaś kolejne punkty znajdowały się w Książnicy Płockiej, Ratuszu i Domu Darmstadt. Od uczestników oczekiwano umiejętności: rozpoznawania, układania, rysowania, eliminowania niepasujących lub uzupełniania brakujących elementów.


   9 maja uczniowie klas Ie pod opieką p. Sylwii Pyrzak, If pod opieką p. Beaty Słomińskiej, integracyjnej IIa pod opieką pań: Małgorzaty Ostrowskiej i Moniki Czyżewskiej, IIc pod opieką p. Magdaleny Nejman, IIf pod opieką p. Danuty Gembickiej i integracyjnej IVa pod opieką p. Arkadiusza Ławnickiego i Edyty Paradowskiej - dumnie reprezentowali naszą szkołę podczas Parady Europejskiej. Barwny korowód przeszedł w sobotę ulicami: Nowy Rynek, Tumską, Grodzką, aż na Stary Rynek, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie XVII Pikniku Europejskiego. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrekcji szkoły p. Ewy Woźniak i p. Aldony Fijałkowskiej, nauczycieli, rodziców i przede wszystkim uczniów odnieśliśmy ogromny sukces. Rodowici Białorusini gratulowali nam uszytych na tę okazję strojów, przygotowanych okrzyków pytając nas czy aby na pewno nie pochodzimy z Nowopołocka? To był dla nas największy komplement. Korowód naszych uczniów nawiązywał do godła Białorusi ukazując piękno tego kraju. Dziewczynki miały wplecione kwiaty lnu we wianki, tradycyjne białe spódniczki uszyte pod kierownictwem p. Haliny Dudek,czerwono - zielone kokardy, co symbolizowało pamięć i związek współczesnych z przodkami. Chłopcy w białych, powiewających na wietrze 'chłopskich' koszulach trzymali w dłoniach balony w trzech kolorach barwach flagi Białorusi: czerwonym, zielonym i białym, nawiązujące do okrągłej kuli ziemskiej, gdzie wszystkie narody powinny żyć w przyjaźni. Tempo parady nadawały p. Edyta Paradowska i p. Joanna Pankowska wybijając rytm marszu na tamburynach i zachęcając do okrzyków na cześć Białorusi!


   Kolejną konkurencją była prezentacja taneczno-wokalna na scenie przed Ratuszem. W białoruskich strojach ludowych uczennice pod opieką p. Małgorzaty Podwójci przygotowały utwór "Lawonicha". Długo słychać było oklaski mieszkańców Płocka.

   Dekoracje do białoruskiego kramu przygotowały panie: Ilona Borczuk, Agnieszka Jarzyńska, Joanna Pankowska, Magda Nejman z pomocą p. Grzegorza Urbaczewskiego. Wspaniałe godła Białorusi i Nowopołocka przygotowały panie: Barbara Gasińska, Małgorzata Podwójci i Bożena Koper. W niebieskiej chacie można było skosztować prawdziwych, białoruskich potraw przygotowanych przez nauczycieli: p. Sylwię Pyrzak, Beatę Słomińską i Michała Królikowskiego. Na Białorusi ziemniak uważany jest za jej nieoficjalny symbol to i u nas królowały potrawy z kartofli, np. placuszki ziemniaczane, kartacze- kotleciki z ziemniaków ze szczypiorkiem i cebulką, nagus- zapiekanka z ziemniaka, kopytka z boczkiem, okroszka- chłodnik oraz ciasto z maślanką, kruszkonką i jagodami. Na naszym stoisku można było nie tylko spróbować tradycyjnych, białoruskich potraw, ale także otrzymać stemple z ziemniaków i uczestniczyć w zabawach przygotowanych przez p. Emilię Wiśniewską. Przed stoiskiem na szczegółowe pytania dotyczące Białorusi i Nowopołocka odpowiadali uczniowie przygotowani przez p. Renatę Wojtycką.

   Do zobaczenia za rok!