VIII a i duchy Małachowianki Drukuj
VIIIa i duchy Małachowianki

26 października, klasa integracyjna  VIII a pod opieką nauczycieli: Marii Bornińskiej i Edyty Paradowskiej odwiedzili Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, czyli naszą płocką „Małachowiankę”. Spacerowaliśmy długim korytarzami, także schodząc krętymi schodami do podziemi uczelni… Przewodnik opowiadał nam o historii jednej z najstarszych szkół w Polsce i w Europie. Podziwialiśmy imponująco wyremontowaną aulę w średniowiecznym skrzydle szkoły, poznając namacalne świadectwa historii- romańskie mury i niezwykle piękną polichromię, po latach odkrytą pod siatkami i tynkami starych ścian.. Konserwatorzy zrekonstruowali m. in większość malowideł Władysława Drapniewskiego, od podstaw wykonując ornamenty na ogromnym, podwieszanym suficie oraz posadzki- efekt końcowy jest zdumiewający. I wcale nas nie zdziwiła informacja, że odbyły się tutaj już dwa śluby. Poznaliśmy wiele interesujących historii o Małąchowiance, przecież wśród znamienitych uczniów tej szkoły byli m.in. Ignacy Mościcki- Prezydent II RP, Tadeusz Mazowiecki- pierwszy Premier III RP, podróżnik Tony Halik czy Jan Zumbach- dowódca legendarnego Dywizjonu 303. Odwiedziliśmy muzeum szkolne z reliktami architektury romańskiej i gotyckiej.
             Oczywiście zadaliśmy także pytanie o słynne duchy Małąchowianki. Jakże miałoby ich nie być- skoro podczas wspomnianego remontu szkoły odkryto kości ponad  pięciuset płocczan z poprzednich wieków. Małąchowiankę założono m.in. w pobudowanym  na początach XII wieku Kościele św. Michała Archanioła, wokół tej świątyni roztaczał się cmentarz, stąd tak wiele pochówków. Zaciekawieni tematem usłyszeliśmy kilka tajemnic tej szkoły, m.in. opowieść o duchu nauczycielki łaciny, która pomogła uczennicy w opanowaniu materiału, o nocnych śpiewach duchów zakonników, o zapalających się nocą światłach w salach lekcyjnych. Nakręcono nawet film o duchach Małąchowianki, dostępny na YouTube.
           Jesteśmy zachwyceni historią szkoły i jej zabytkami, może podejmiemy próbę zostania jej słynnymi absolwentami.
          Po zwiedzeniu uczelni odwiedziliśmy jeszcze Bazylikę Katedralną pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypominając historię najstarszej budowli sakralnej w Płocku.
         Fotografie wykonała- Edyta Paradowska.