logo programu laboratoria przyszłości 
        
 
 
 
 
   
     
 
             
 
   
 
 
 
 Fundusze europejskie
 Szkolny Klub SportowyZPRP
Gramy w ręczną! 
 
 
 
 
 

Spotkanie z Andersenem Drukuj

 

   Gdyby żył, byłby największym konkurentem dla autorki Harry'ego Pottera. I chociaż jego baśnie nie są tak nowoczesne, to właśnie ich niepowtarzalna magia od lat podbija serca wielu pokoleń dzieci. Uczniowie SP nr 23 mogą więc czuć się wyróżnieni, bo Hans Christian Andersen, jako bohater spektaklu teatralnego, dwukrotnie odwiedził właśnie naszą szkołę.

   17 i 21 stycznia Hansa Christiana Andersena  oczekiwały dzieci ze świetlicy, uczniowie klasy IIB, IIIA i uczniowie klas IV-tych z nauczycielami. Swoją obecnością zaszczyciła nas Dyrektor szkoły p. Ewa Woźniak. Za oknami padał śnieg, ale baśniopisarz z dalekiej Danii  dotarł na miejsce bez opóźnienia i wprowadził widzów w niezwykły świat swojej opowieści. Narracja wyjaśniła dzieciom sekrety życia Andersena, a gdy ten przerywał na chwilę snutą historię i melancholijnie pochylał się nad piórem i kartą papieru, na scenę wkraczały kolejno postaci jego pięknych baśni. Wychowawczynie świetlicy wcieliły się m.in. w role Dziewczynki z zapałkami, Królowej Śniegu, Księżniczki na ziarnku grochu i Calineczki. Scenografia  autorstwa Katarzyny Kapeli i Bożeny Kowalskiej pomogły widzom wejść w nastrój spektaklu i choć przez chwilę z dodatkowym udziałem wyobraźni przenieść się do baśniowego świata.

   Spektakl został zaplanowany jako lekcja podstawowych prawd i wartości, których w twórczości Andersena jest całe uniwersum. Baśnie Duńczyka za pomocą wciągającej fabuły i doskonale zarysowanym postaciom pozwalają swoim najmłodszym odbiorcom zrozumieć sens dobra, zła, szczęścia, piękna, brzydoty, sukcesu czy porażki. Dzięki temu stanowią kompletną wizję człowieka rysowaną humorem i doskonałym stylem pisarskim pełnym symboli i metafor.

   Spektakl w świetlicy SP 23 był urozmaicony czytaniem najbardziej lubianych historii Andersena, zabawami tematycznymi i muzyką. Na koniec pisarz złożył pamiątkowy podpis w zbiorze swoich baśni, który zostawił dla uczniów jako prezent w szkolnej bibliotece. A potem ulotnił się wraz z magiczną atmosferą swojej opowieści.

   Przedstawienie przygotowała i w rolę duńskiego baśniopisarza wcieliła się p. Bożena Kowalska.