Zuchy postanowiły zbadać wędrówkę śmieci. Drukuj
 

   Przeciętny Polak w ciągu roku produkuje aż 250–300 kg śmieci. 

   Każdy z nas je wytwarza. Wyrzucasz papierek od kanapki, pustą butelkę po wodzie i…? Czy zastanawiałeś się, Drogi Czytelniku, co się z nimi później dzieje?

Zuchy postanowiły prześledzić wędrówkę śmieci. Jedenastego kwietnia Bystre Orly i Wesołe Sówki z druhną Emilią Wiśniewską i druhną Iloną Borczuk odwiedziły Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Kobiernikach.

   Każdy z zuchów uważał, że śmieci są wywożone na wysypisko i są tam składowane dotąd, aż się rozłożą czyli nawet 4000 lat, bo tyle np. rozkłada się szkło! Ależ nie! Z błędu wyprowadziła nas p. Magda Jarosz - technolog Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami.  Dzisiejszy zakład w Kobiernikach dokłada wszelkich starań, by jak najmniej  negatywnie wpływać na środowisko. Śmieci są bardzo dokładnie segregowane. Zdarza się nawet, że pracownicy podczas sortowania  znajdują  telefon, czy dokumenty, Zwracają je  je oczywiście właścicielowi. Pracowite z nich mrówki. Tak posegregowane odpady są przechowywane pod ogromnymi płachtami nawet przez osiem tygodni! Dzięki temu część szkodliwych związków jest minimalizowana i dopiero po okresie kwarantanny trafiają na wysypisko…

   Co jeszcze znaleźli pracownicy Kobiernik na wysypisku? Jakie zwierzę i dlaczego chroni tajemnicze wzgórza? Na te i inne pytania możecie znaleźć odpowiedzi w kwietniowej gazetce ZUCHÓWKA.

 

obejrzyj galerię zdjęć
 
„Wodne laboratorium” w świetlicy… Drukuj

 

   Dnia 10 kwietnia sala świetlicy zmieniła się w „wodne laboratorium”. Uczniowie obserwowali, ale również sami wykonywali doświadczenia, eksperymentując z wodą. Celem było poznanie właściwości tego bezcennego skarbu naszej planety.  Badaliśmy skupienie wody, zanieczyszczenia wody, rozpuszczalność substancji i materiałów w wodzie, grę kolorów w wodzie oraz jej wyporność.  

   Powstanie „mini tornada”, „tańczącego oleju”, „wędrującej wody”, „galaktyki w słoiku”, „kolorowych nitek”, „piankowej chmury”, „burzy w szklance wody” było wspaniałą edukacyjną zabawą, pobudzającą ciekawość, dociekliwość i  wyobraźnię. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać zagadki dotyczące oszczędzania wody i wyjaśnić bliskie nam zjawiska związane z wodą. Najbardziej wartościowym było to, że  samodzielnie doświadczali i eksperymentowali, wysnuwali wnioski i prezentowali własny punkt widzenia argumentując swoje wypowiedzi.  Dzięki temu łatwiej i szybciej przyswoili wiedzę, gdyż nauka przez zabawę i praktyczne działanie daje najlepsze rezultaty.                                                                                                          

   Zwieńczeniem działań było malowanie jajek i zmienianie ich w kolorowe pisanki, dzięki którym w świetlicy zaczął unosić się wiosenny zapach… Świąt Wielkiej Nocy.

 

obejrzyj galerię zdjęć
 
I miejsce w konkursie "Zaczarowane jajeczka" Drukuj

 

   8 kwietnia na Starym Rynku w Płocku podczas Jarmarku Wielkanocnego odbył się konkurs pt. "Zaczarowane jajeczka". W tym roku naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas 2h oraz 2i pod opieką pani Adriany Chrobot i pani Aleksandry Piaseckiej.

   Zadaniem wszystkich konkurujących ze sobą szkół było przyniesienie wcześniej przystrojonych styropianowych jajek. Każda grupa otrzymała 10 minut na prezentację na scenie swojej pisanki. Nasi uczniowie przygotowali inscenizację, zaśpiewali piosenkę i złożyli wszystkim zebranym życzenia wielkanocne. Ciekawe przedstawienie oraz kolorowa pisanka zapewniły sukces. Jury zadecydowało o naszej wygranej - przyznało Szkole Podstawowej nr 23 I miejsce! Po ogłoszeniu wyników dzieci mogły obejrzeć spektakl świąteczny.

obejrzyj galerię zdjęć
 
„Kukuryku na patyku”…….. Drukuj

 

   Święta wielkanocne tuż, tuż, wobec czego jak co roku w ramach realizacji projektu o tradycjach  i zwyczajach świąt wielkanocnych uczniowie klas IV-VI brali udział w konkursie na najpiękniejszy stroik wielkanocny pt. „Kukuryku na patyku”. Przepiękne stroiki ozdobiły nasz hol  i wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Ze wszystkich prac przyznałyśmy wraz z panią dyrektor Lilianą Tomaszewską i wicedyrektorkami panią Aldoną Fijałkowską i panią Zofią Jakubowską po 4 nagrody w kategorii klas IV, V, VI. Uczniowie nagrodzeni:

 Klasy IV: I miejsce  Wiśniewski Piotr klasa IVe, II miejsce  Krzeszewska Maja klasa IVc, III miejsce – Gryszpanowicz Klaudia klasa IVd i wyróżnienie - Sitkowska Oliwia klasa IV b

Klasy V: I miejsce  Stawski Sebastian klasa Vs, II miejsce  Wojtycka Julka  klasa Vs, III miejsce – Wujcik Wiktoria klasa Vc i wyróżnienie - Zawadzki Michał klasa Vb.

           Klasy VI: I miejsce – Kowalski Michał klasa VId, II miejsce – Wakula Kamil klasa VIs, III miejsce – Dłużniewski Paweł klasa VIc i wyróżnienie - Rzeszotarska Magda klasa VIc

   Wszystkim nagrodzonym gratulujemy, pozostałym uczestnikom konkursu dziękujemy i zapraszamy do udziału w innych konkursach.

Barbara Gasińska, Iwona Szymańska

 

obejrzyj galerię zdjęć
 
Bystre Orły i Wesołe Sówki hasają podczas dwudniowego biwaku z okazji VII Święta Hufca. Bystre Orły zdobywają I miejsce w rajdzie!!! Drukuj
 

   Zbliża się wielkimi krokami koniec trzeciej klasy… To nasze trzecie Święto Hufca i niestety ostatnie z druhnami pwd. Emilią Wiśniewską i pwd. Iloną Borczuk oraz Agnieszką Elwertowską. To był wyjątkowy czas.

   A wszystko zaczęło się w piątek o 17.00 w Szkole Podstawowej nr 12. Bystre Orły i Wesołe Sówki przyszły do szkoły obładowane torbami po sam czubek nosa… No cóż, wiadomo dwa dni w szkole, więc każdy z nas musiał wziąć: karimatę, śpiwór, ukochanego jaśka, jedzenie i duuużo innych bardzo potrzebnych rzeczy.

   Niewiele mieliśmy czasu na rozpakowanie. Może kilkanaście minut i rozległ się gwizdek naszego komendanta Mariusza Fabiszewskiego. Usłyszeliśmy  - „Zuchy i harcerze szykują się na zabawę w szkole!”. Nie, wcale nie chodziło druhowi o dyskotekę. My o tym wiedzieliśmy, więc szybkim krokiem weszliśmy na salę gimnastyczną i zamarliśmy. Było aż 288 harcerzy! Wszyscy w mundurach, z uśmiechami na twarzy. Nasza szkolna zabawa zapowiadała się obiecująco. Komendant wymieszał zuchy i harcerzy jak sałatkę. Wyruszyliśmy. Emocji było przy tym co nie miara: statki, stonogi i inne zuchowo – harcerskie zadania. Ale jeszcze więcej było nowych przyjaźni.

czytaj dalej
 
Pisanka IIId reprezentuje naszą szkołę na Festiwalu Gigantycznych Pisanek w Galerii Mazovia. Głosujemy! Drukuj
 

   Już wkrótce Święta Wielkiej Nocy. Z tej okazji uczniowie klasy 3D pod opieką pani Joanny Skubiszewskiej  dekorowali w Galerii Mazovia świąteczną pisankę. Dzięki zgodnej współpracy i zaangażowaniu wszystkich dzieci powstała piękna praca.

   W dniach od 8 do 15 kwietnia odbędzie się głosowanie na najładniejszą Gigantyczną Pisankę. Regulamin konkursu znajdą Państwo na stronie galerii tu. Zgodnie z regulaminem:
 

„3. Drugi etap to głosowanie. Od dnia 8.04.2017r. do 14.04.2017r. w godz. od 12:00 do 19:00 oraz w dniu 15.04.2017 w godz. od 8:00 do 16:00 każdy klient Galerii może oddać głos na jego zdaniem najładniej przystrojoną pisankę.

4. Głosy oddaje się za pomocą kuponów konkursowych wrzucanych do urny. Kupony są do pobrania w punkcie konkursowym przy wystawie konkursowej „Festiwalu Gigantycznych Pisanek” po okazaniu paragonu zakupów zrealizowanych w jednym ze sklepów lub stoisk dostępnych na terenie Galerii Mazovia w Płocku na minimalną kwotę 10 zł.”

   Liczymy Na Państwa głosy.
   Pięknie udekorowane gigantyczne pisanki będzie można oglądać w terminie od 8 do 23 kwietnia na terenie Galerii Mazovia.

obejrzyj galerię zdjęć
 
O tym, dlaczego Bystre Orły poszły do Gazety Wyborczej Drukuj

 

   Czy podobał Ci się, Drogi Czytelniku, ostatni numer gazety Zuchówka?  Długo go tworzyliśmy ale w marcu rozdaliśmy aż 170 egzemplarzy!

   Pomimo niewątpliwego sukcesu, postanowiliśmy jednak, pojechać na szkolenie do Gazety Wyborczej.

   W drzwiach przywitała nas uśmiechnięta Pani Redaktor - Anna Lewandowska. To, jak szeroką wiedzę przekazała nam na „warsztatach”, było dla nas absolutnym zaskoczeniem.   

Dowiedzieliśmy się jak zredagować chwytliwy tytuł, jak przeprowadzić sondaż, by żaden przechodzień przed nami nie uciekał.

Podczas spotkania cała gromada, zastanawiała się, jak powinien wyglądać majowy numer gazetki…  Tak, tak Drogi Czytelniku, gazetka szkolna nie powstaje w jeden dzień... chyba, że pracuje przy niej armia ludzi, tak jak w Gazecie Wyborczej wydawanej codziennie.  

Wyobraźcie sobie, że wbrew powszechnym oczekiwaniom, pomieszczenia Gazety są niewielkie. Dziennikarze często pracują w terenie i  tam "zbierają" tematy do swoich artykułów.

Dawniej dziennikarz nie mógł pisać o wszystkim.  Aż do 1990 roku istniał w Polsce urząd cenzorski, który sprawdzał każdy tekst, czy książkę i potrafił nie dopuścić do wydania.

Co by było, gdybyśmy zredagowali naszą Zuchówkę i nie mogłaby być ona wydana? Cała  praca poszłaby na  marne...  

Na szczęście jesteście Wy, Drodzy Czytelnicy i mamy nadzieję, że kolejny numer gazetki też rozejdzie się w błyskawicznym tempie!

 

P.S Po naszej wizycie okazało się, że… Gazeta Wyborcza również o nas napisała… Artykuł można przeczytać tu

 

obejrzyj galerię zdjęć
 
Grupa IVda na meczu ORLEN Wisła Płock – Azoty Puławy Drukuj
 

   Na lekcji języka angielskiego z piłkarzami ręcznymi Wisły Płock grupa została zaproszona na mecz, który odbył się w środę 5 kwietnia. Zaproszenie przyjęte zostało z zadowoleniem i wszyscy pełni entuzjazmu, zajęli miejsca w ORLEN Arenie gotowi do kibicowania naszej drużynie i znajomym piłkarzom Marko i Lovro.

   Mecz był bardzo pasjonujący, oglądając go niektórzy nie mogli powstrzymać podgryzania palców, co widoczne jest na zdjęciach. Dzieci głośno i entuzjastycznie zagrzewały zawodników do super gry, powiewały szalikami i świetnie się bawiły. Po zakończeniu spotkania, wygrana Wisły 36:24, Marko Tarabochia i Lovro Mihic spotkali się z grupą i opiekunami. Pogratulowaliśmy im wygranej i życzyliśmy powodzenia w kolejnym meczu z VIVE Tauron Kielce w sobotę 8 kwietnia.

 

obejrzyj galerię zdjęć
 
Zaświeć się na niebiesko - kolejna wspaniała impreza w naszej szkole! Drukuj

 

   2 kwietnia 2017 roku po raz kolejny nasza szkoła "zaświeciła na niebiesko" podczas Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko, tak jak mieszkańcy wszystkich kontynentów by okazać solidarność z osobami ze spektrum autyzmu. Jako jedyny płocki oddział Fundacji Jaś i Małgosia (JiM) zrzeszający rodziców, nauczycieli, terapeutów dołączyliśmy do kampanii poświęconej powstrzymania alienacji, stygmatyzacji osób z autyzmem pod hasłem "Chcemy być sobą".
   Osoby z autyzmem, jak pisze p. Temple Grandin (dorosły Autystyk) w swojej książce pt. "Mózg autystyczny" przejawiają "zachowania destrukcyjne, niezdolność do mówienia, wrażliwość na kontakt fizyczny, fascynację wirującymi przedmiotami (...). Po jednej stronie spektrum autyzmu można znaleźć osoby ciężko upośledzone. Po drugiej stronie można znaleźć Einsteina albo Steve'a Jobsa". Jak czytamy na stronie Fundacji JiM "zaburzenia ze spektrum autyzmu to całościowe zaburzenie rozwojowe (...). To trudności w nawiązywaniu relacji społecznych i kontaktów międzyludzkich". W naszej szkole mamy autystycznych kolegów dlatego szczególnie 2 kwietnia staramy się, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się czym jest autyzm.
    W tym roku główne imprezy zaplanowano w niedzielę, aby w naszym święcie mogli uczestniczyć także rodzice uczniów oraz mieszkańcy całego Płocka. Odbył się II Bieg Charytatywny "Razem dla Autyzmu" na terenie Parku Północnego na dystansie ok. 5 km (5 okrążeń alejkami parku) oraz "Bieg Krasnala" dla najmłodszych na dystansie ok. 100 m prowadzone m.in przez mamę naszego ucznia p. Emilię Świderską. Prezydent Andrzej Nowakowski objął bieg swoim patronatem, a także wziął w nim czynny udział wraz z Rzecznikiem Osób Niepełnosprawnych- p. Tomaszem Gorczyca. "Bieg Krasnala" ukończyli m.in uczniowie klasy integracyjnej VIa: Mateusz Chyczewski i Mateusz Świderski oraz Karolina Wojda - uczennica klasy czwartej sportowej, zaś bieg na dystansie 5 km- nasz nauczyciel w-f i wychowawca klasy integracyjnej- p. Arkadiusz Ławnicki. Niebieska wata cukrowa dodawała energii!

czytaj dalej
 
Szkolne eliminacje do konkursu "Jak pięknie być człowiekiem". Drukuj
 

   30 marca uczniowie klas I - III mieli okazję zaprezentować swoje możliwości recytatorskie w eliminacjach do ogólnopolskiego konkursu "Pięknie być człowiekiem". Poziom eliminacji okazał się bardzo wysoki. Uczniowie byli wspaniale przygotowani i wzajemnie prześcigali się w wyrażaniu emocji poprzez słowa. Repertuar zaprezentowany przez dzieci były różnorodny. Jury w składzie: p. Elżbieta Pędraszewska-Iskrzak, p. Bożena Kowalska, p. Grzegorz Szczechowicz miało okazję usłyszeć wiersze Jana Brzechwy, Jolanty Heller, Rafała Lasoty i innych poetów. Po długich i burzliwych obradach komisja przyznała następujące miejsca:

I miejsce: Alicja Kucharska kl. IIIh, II miejsce: Mateusz Naguszewski kl. IIIh, III miejsce: Lena Głowacka kl. IIf, wyróżnienie: Michalina Niedzielak kl. IIIg, Aleksandra Strzelecka kl. IIIg, Gabriela Śpiegowska kl. IIIh, Kamila Krawczyk IIf.

   Zwycięzcom gratulujemy i życzymy "połamania języka" podczas konkursu Pięknie być człowiekiem.

   Eliminacje szkolne zorganizowała p. Emilia Wiśniewska.

 

obejrzyj galerię zdjęć
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 6 z 16