Fundusze europejskie
 
 
 
 
 

Uczniowie klas VIIIb i VIIIs na wagarach. Drukuj
Uczniowie klas VIIIb i VIIIs na wagarach.

24 października drużyny uczniów klas VIII b i VIII s pod opieką p. Joanny Wodowskiej i p. Ewy Wojtyckiej wzięły udział w grze miejskiej "Stefan na wagarach..." Wydarzenie, zorganizowane przez Książnicę Płocką, rozpoczynało tegoroczny Festiwal Themersonów w naszym mieście. Pięcioosobowe zespoły wraz z opiekunami musiały przejść przez cztery punkty zadaniowe, w których nie tylko wykazywały się wiedzą na temat życia i twórczości Stefana Themersona, jego żony Franciszki i rodzin obojga artystów. Uczestnicy gry musieli też popisać się podstawową wiedzą na temat kultury i obyczajowości żydowskiej oraz umiejętnościami i talentami plastycznymi, a nawet kulinarną intuicją w zakresie kuchni żydowskiej. W tym roku gra cieszyła się wyjątkowym zainteresowaniem. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zmaganiach po raz pierwszy. I chociaż nie udało nam się zdobyć głównej nagrody, "wagary" uważamy za udane.

 

Obejrzyj galerię zdjęć
 
Europejski Dzień Języków Drukuj
Europejski Dzień Języków.

W 2001 roku Rada Europy ogłosiła dzień 26 września Europejskim Dniem Języków. Celem tej inicjatywy jest ukazanie różnorodności językowo – kulturowej naszego kontynentu oraz wspieranie nauki języków obcych. Z tej okazji 24 października pod opieką nauczycieli języka angielskiego p. Ani Malik i p. Justyny Matusiak uczniowie klasy 5b i 5g przygotowali krótki program artystyczny pt" Warto się uczyć języków obcych". Za pomocą humorystycznych scenek chcieliśmy pokazać jak trudno się funkcjonuje  w życiu codziennym bez znajomości języków obcych. Uczniowie przypomnieli sobie alfabet w języku angielskim, wysłuchali piosenkę "Mam tę moc" z bajki pt. "Kraina Lodu" przetłumaczoną na  25 języków obcych. Na koniec uczniowie klas czwartych posłuchali i zaśpiewali piosenkę Wiktorii Gabor pt.:" SuperHero".Wniosek z naszego spotkania był jeden: WARTO SIĘ UCZYĆ JĘZYKÓW.
Starajcie się być coraz bardziej otwarci na naukę języków obcych, gdyż nigdy nie wiadomo kiedy i w jakich okolicznościach ta umiejętność wam się przyda. O nagłośnienie  zadbali p.Robert Elwertowski, p.Grzegorz Urbaczewskii p. Robert Marciniak. Piękne zdjęcia wykonał p. Tomasz Żórawski.

Z okazji Europejskiego Dnia Języków,  również uczniowie pani Joanny Jakubowskiej przygotowali projekty dotyczące języków europejskich. Na lekcjach, podczas burzy mózgów, dzieci  z zaangażowaniem szukały odpowiedzi na pytanie „Dlaczego warto uczyć się języków?” oraz poznawały różne sposoby uczenia się ich. Ponadto, uczniowie dowiedzieli się, za co Europejczycy kochają swoje języki oraz jak przywitać się, posługując się różnymi językami.  Klasa Ic, objęta innowacją metodyczną spędziła zajęcia na rozmowach  o podróżach do krajów europejskich, poznanych tradycyjnych potrawach oraz przywiezionych pamiątkach.

Obejrzyj galerię zdjęć
 
I a uczestniczy w projekcie „Jesień” Drukuj
I a uczestniczy w projekcie „Jesień”

Klasa integracyjna Ia na przełomie miesięcy września i października z ogromną radością uczestniczyła w projekcie „Jesień”, przygotowanym przez nauczycielki: Joannę Matuszak i Edytę Paradowską.
         W ramach wielu zajęć uczniowie utrwalali i pogłębiali wiedzę na temat zmian zachodzących w przyrodzie Jesienią, poznawali i gromadzili jesienne dary/ skarby, wykonywali prace plastyczno- techniczne  z ich wykorzystaniem, a także z pomocą komputerów. Uczniowie rozwijali twórcze myślenie, kreatywność i pomysłowość, ale przede wszystkim czerpali radość ze wspólnego działania. Zrealizowaliśmy tematy: „Jesień w lesie”, „Jesień w ogrodzie” i „Jesień w parku”. Poznaliśmy wiele piosenek, jesiennych wierszy, a także przygotowaliśmy niespodziankę dla pani Jesieni w postaci swobodnego tańca „spadających liści z drzew”. Podziwiając dary/ skarby Jesieni zrobiiśmy smaczne i zdrowe „jesienne kanapki” organizując klasowy „dywanowy” piknik. Podczas zajęć informatycznych, w programie graficznym projektowaliśmy panią Jesień. Na zajęciach plastyczno- technicznych metodą wydzieranki tworzyliśmy wielobarwne liście. Rodzice przynieśli piękne, pomarańczowe dynie dekorujące klasowe parapety i pomogli nam w wypieku masy solnej, w której wykrajaliśmy, malowane po wyschnięciu- bajkowe liście. Po spacerze w parku przygotowaliśmy wystawę w budynku C, na którą zaprosiliśmy panią Dyrektor- wówczas korytarz ozdobiły bukiety z liści ułożone w kolorowych dzbanach.
Ia bardzo lubi Jesień, szczególnie, gdy w naszej klasie jest tak smacznie, wesoło, zdrowo i kolorowo!

Obejrzyj galerię zdjęć
 
Europejski Tydzień Kodowania Drukuj

 

Europejski Tydzień Kodowania tuż, tuż

  

Od 5 do 20 października w całej Europie, w tym oczywiście w Polsce, świętowaliśmy Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2019. Na czym polegało to świętowanie? Na świetnej zabawie bicia rekordu kodowania .Polacy  zajęli 2 miejsce. My również mieliśmy w tym swój  udział, uczniowie klas 4-8 kodowali  na ekranie z wykorzystaniem stron edukacyjnych i uczestniczyli  w ciekawych lekcjach kodowania przeprowadzonych przez nauczycieli informatyki, takich jak :Kreatywność podstawą programowania. Kraina lodu- trochę kodu.

 

Obejrzyj galerię zdjęć
 
III miejsce dla SKKT- PTTK „Wojażer” w Rajdzie „Ciżemka” Drukuj
III miejsce dla SKKT- PTTK „Wojażer” w Rajdzie „Ciżemka”

W sobotę 19.10.19r. uczniowie klasy 6d uczestniczyli w XLI Rajdzie „Ciżemka”. Po zameldowaniu się na miejscu startu na Starym Rynku wyruszyliśmy na teren miasta, aby wykonać przydzielone nam zadania. Korzystając z mapy wędrowaliśmy pomiędzy punktami kontrolnymi, w których uczniowie LO im. Małachowskiego przekazywali nam wiele cennych informacji dotyczących Płocka i jego sławnych mieszkańców. Następnie zadawali nam pytania, a za prawidłowe odpowiedzi przydzielali punkty. Nasza drużyna odpowiedziała niemal na wszystkie pytania prawidłowo. Brawo! Podczas rajdu byliśmy m.in. przy pomnikach: Tadeusza Mazowieckiego, Władysława Broniewskiego i Bolesława Krzywoustego. Niebywałą atrakcją i jednocześnie fajną powtórką z geografii były wiadomości, które usłyszeliśmy w punktach kontrolnych obok Małachowianki- w ogródku meteorologicznym i przy zegarze słonecznym.

Było nam bardzo miło, kiedy podczas podsumowania rajdu troje naszych uczniów otrzymało legitymacje członków PTTK. Byli to: Natasza Guzek, Wiktoria Lewińska i Jakub Szymczyk. Gratulacje! Otrzymaliśmy dyplom i puchar za zajęcie III miejsca.

Opiekę nad uczniami podczas rajdu pełniły panie Monika Czyżewska i Agnieszka Kochanowska- Matuszewska.

Do zobaczenia na kolejnym rajdzie!

Obejrzyj galerię zdjęć
 
Kolejne niezwykłe spotkanie z historią Drukuj
Kolejne niezwykłe spotkanie z historią

17 października ponownie odwiedziło naszą szkołę Stowarzyszenie Historyczne im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ.Uczniowie klasy 8b uczestniczyli w spotkaniu z historią, tym razem związaną z Żołnierzami Wyklętymi. Spotkanie było okazją, by uczniowie dowiedzieli się o tym, jaką cenę płacili polscy żołnierze, którzy nie godzili się na opresję Związku Radzieckiego wobec Polski, po 1945 roku. Żołnierze Niezłomni do końca walczyli o prawdziwą wolność i niezależność naszego kraju, za co spotykały ich różnego rodzaju opresje, m.in.: więzienie, tortury, egzekucje, prześladowanie rodzin. Przez wiele lat prawda o Żołnierzach Wyklętych była fałszowana, a ich komunistyczni oprawcy do tej pory nie ponieśli żadnych konsekwencji.

Fot. p.Edyta Paradowska

 

Obejrzyj galerię zdjęć
 
Bicie Rekordu w Pierwszej Pomocy w SP nr 23 w Płocku . Drukuj
Bicie Rekordu w Pierwszej Pomocy w SP nr 23  w Płocku

W dniu 16 października obchodziliśmy Światowy Dzień Czynności Serca. Z tej okazji uczniowie z klas 8b i 8s pod kierunkiem Justyny Woźniak od godziny 12.00 przez 30 minut wykonywali czynności resuscytacji krążeniowo – oddechowej na fantomie. W naszej szkole ogólnopolską akcję Fundacji WOŚP wsparło 28 uczniów. Akcja ta promuje naukę udzielania pierwszej pomocy pt.,, Ratujemy i Uczymy Ratować”.

Realizatorzy akcji: Justyna Woźniak, Tomasz Żórawski, Nina Łukasiak, Robert Elwertowski.

Oto krótka relacja z przebiegu wydarzenia.

 

 

Obejrzyj galerię zdjęć
 
30 lat minęło - czyli o początkach szkoły z jej pierwszym Dyrektorem Panem Wojciechem Majchrzakiem. Drukuj
30 lat minęło - czyli o początkach szkoły z jej pierwszym Dyrektorem Panem Wojciechem Majchrzakiem.

W związku ze zbliżającym się obchodami 30-lecia istnienia szkoły 16 października odwiedził nas jej pierwszy Dyrektor - Pan Wojciech Majchrzak. W trakcie spotkania z uczniami klas VII a i VIII b opowiedział o trudnych początkach pracy szkoły, kilka lat trwającej budowie, pierwszym rozpoczęciu roku szkolnego. Stwierdził, że wybrał pracę właśnie w tej placówce, ponieważ stanowiła ogromne wyzwanie. Mimo ogromnego wysiłku i wielu problemów na początku nigdy nie żałował swojej decyzji, ponieważ praca ta sprawiała mu przyjemność i satysfakcję. Pan Dyrektor wspominał też wydarzenia, które utkwiły mu szczególnie w pamięci, wymieniał liczne sukcesy uczniów naszej szkoły. Przypomniał, że to u nas narodziły się dwa bardzo ważne konkursy: Międzyszkolna Liga Przedmiotowa oraz Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego. Na koniec Pan Dyrektor życzył wszystkim, aby dobra atmosfera w szkole trwała w niej jak najdłużej.

Spotkanie przygotowała p. Ewa Wojtycka z pomocą uczennic klasy VIII s: Julią Wiankowską i Julią Wojtycką. Pełny wywiad z Panem Dyrektorem Wojciechem Majchrzakiem będzie można przeczytać na stronach przygotowywanej monografii szkoły.

Obejrzyj galerię zdjęć
 
Z wizytą w muzeum. Drukuj
Z wizytą w muzeum.

W piątek 11.10.2019r. klasy 2a i 2c wraz z wychowawczyniami Joanną Dobrogoszcz i Małgorzatą Szulborską odwiedziły Muzeum Mazowieckie w Płocku. Podczas podchodów muzealnych zadaniem uczniów było odnalezienie wskazanych przez panią przewodnik eksponatów pośród tysięcy innych. Były to: figurka centaura i kruka, zęby mamuta, gigantyczny jesiotr złowiony we Wiśle w 1934r, grób wojownika z XIw., współczesna moneta jednozłotowa zagubiona pośród skarbu pieniężnego liczącego 5999 monet, przedmiot przypominający krokodyla, kufel dla dzieci do picia piwa, figurka mewy i kota na największej w Polsce makiecie miasta – Płocka. Szczególne zainteresowanie i podziw wzbudził teatrzyk cieni i iluminator. Podczas warsztatów „Pióro i kałamarz” dzieciaki wzbogaciły swoją wiedzę o takie pojęcia jak: kronika, manuskrypt, Gall Anonim. Dowiedziały się jak kiedyś powstawały książki, kto, czym i na czym je pisał. Prezentację zakończyły ciekawostki o książkach – bardzo zaskakujące. Następnie każdy próbował sił w pisaniu gęsim piórem i atramentem, co wcale nie było łatwe!  To były bardzo ciekawe zajęcia. Z pewnością do Muzeum jeszcze wrócimy.

Obejrzyj galerię zdjęć
 
Dzień Edukacji Narodowej 2019 r. Drukuj
Dzień Edukacji Narodowej 2019 r.

W obliczu pierwszego rozbioru sejm Rzeczpospolitej Obojga Narodów podjął wysiłek reformy państwa, obejmujący również zmianę systemu kształcenia. Do realizacji tego celu 14 października 1773 roku powołano Komisję Edukacji Narodowej. Była to jedna z pierwszych w Europie państwowa instytucja oświatowa.

Komisji Edukacji Narodowej udało się stworzyć jednolity system szkolnictwa, zreformować uniwersytety i opracować zbiór przepisów szkolnych. Komisja zajęła się domowym kształceniem dziewcząt, a także zainicjowała powstanie sieci szkół parafialnych dla chłopów.

Powołane przez nią Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych zreformowało programy i metody nauczania, wydało nowoczesne podręczniki. Kształcenie miało dawać praktyczne umiejętności, dlatego ograniczono nauczanie łaciny, a wprowadzono przedmioty przyrodnicze, fizykę, historię, geografię, a także elementy nauk rolniczych i medycznych.

Działalność KEN została uznana za jedno z największych osiągnięć kulturalnych Polski w czasach oświecenia, a jej patriotyczno- obywatelskie wychowanie dało pozytywne efekty zwłaszcza w dobie zaborów. Obecnie w rocznicę powołania KEN obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej.

Również w naszej placówce świętowano Dzień Edukacji Narodowej. Wyróżniających się nauczycieli uhonorowała nagrodami dyrektor szkoły dr Liliana Tomaszewska. Zaproszeni goście w ciepłych słowach wypowiadali się na temat odpowiedzialnej i wynikającej z powalania pracy nauczyciela. Głos zabrali m.in. płk Antoni Jelec, prezes oddziału ZNP w Płocku Stanisław Nisztor, byli dyrektorzy szkoły – pani Ewa Woźniak i pan Wojciech Majchrzak. Uroczystość dopełnił pełen humoru program artystyczny uczniów klas IVC, VF, VIF i VIIB przygotowanych przez nauczycieli p. Agnieszkę Tomaszewską, p. Justynę Woźniak i p. Grzegorza Szczechowicza. O wzruszającą muzyczną oprawę zadbała p. Małgorzata Podwójci z chórem „Viva la musica”, zaś barwną scenografię przygotowały panie Ilona Borczuk i Aneta Olszewska. Piękne zdjęcia przygotowała p. Edyta Paradowska , a o nagłośnienie zadbał p. Robert Elwertowski.

Obejrzyj galerię zdjęć
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 8 z 11