Fundusze europejskie
 Szkolny Klub SportowyZPRP
Gramy w ręczną! 
 
 
 
 
 

22 marca Światowy Dzień Wody Drukuj
22 marca Światowy Dzień Wody

"Woda jest unikalnym i niezastąpionym zasobem o ograniczonej ilości. Jako podstawa życia, rozwoju społeczeństw i gospodarek, niesie ze sobą wiele wartości i korzyści.

Głównym celem Dnia jest zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na wpływ gwałtownego wzrostu populacji ludzkiej, industrializacji, zmian klimatycznych, konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych na systemy wodne świata. Obchody Dnia mają stanowić inspirację do podejmowania działań służących lepszemu, zrównoważonemu gospodarowaniu zasobami wody.

Pomyślcie co możecie zrobić w swoich domach aby nie marnować wody." Uczniowie klas VII już o tym pomyśleli i wykonali  plakaty promujące  tą akcje pod kierunkiem p. Ilony Borczuk. Brawo!

 

 

Obejrzyj galerię zdjęć
 
Dzień Świętego Patryka Drukuj
Dzień Świętego Patryka

HAPPY ST. PATRICK’S DAY / LA FHEILE PADRAIG SONA DHUIT 

“A best friend is like a four-leaf clover: hard to find and lucky to have”. 

W ramach innowacji „Kultura krajów anglojęzycznych” klasa 5B, pod kierunkiem p. Agaty Rychlik, jak co roku, obchodziła Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii. 

Irlandia zwana „Zieloną Wyspą” to kraj łąk (z soczystą koniczyną), na których pasą się owce i krowy. W starych zamkach mieszkają skrzaty. Często pada tam deszcz, po którym pojawia się tęcza. A skrzat pilnuje garnka ze złotem. Co warto wiedzieć o Irlandczykach? Z pewnością to, że uwielbiają grać na skrzypcach, tańczyć i śpiewać.

 

Tegoroczne obchody święta przebiegały pod hasłem „Green desserts for St. Patrick’s Day”. Przez cały tydzień, od 17 marca, uczniowie świetnie bawili się wykonując zielone desery: ciastka, babeczki, galaretki i napoje. Zielony lukier łatwo zrobić z cukru pudru, soku z cytryny i zmiksowanych zielonych liści szpinaku, pietruszki, bazylii czy mięty. Piękne, smaczne i zdrowe!

Obejrzyj galerię zdjęć
 
HAPPY SAINT PATRICKS’S DAY Drukuj
HAPPY SAINT PATRICKS’S DAY

17 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka – patrona Irlandii. Jest to irlandzkie święto narodowe i religijne. W wielu miastach na świecie odbywają się specjalne parady oraz koncerty. Najważniejszą tradycją obchodów Dnia Św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, dlatego zachęcaliśmy uczniów naszej szkoły do ubrania się na zielono.

Jednym z symboli tego dnia jest koniczynka. Mówi się, że Św. Patryk przy pomocy koniczyny, wyjasnił jedność Trójcy Przenajświętszej. Tego dnia w szkole uczniowie otrzymali koniczynki, które kolorowali na kolor zielony.

Chcąc przybliżyć naszym uczniom kulturę Irlandii na lekcjach języka angielskiego uczniowie klas starszych p. Joanny Czarneckiej, p. Justyny Grzyb i p. Ewy Różalskiej obejrzeli prezentację o Świętym Patryku. Dowiedzieli się kim był Święty Patryk, zgłębili informację o obchodach tego dnia na świecie oraz o znaczeniu symboli takich jak koniczynka, krzyż celtycki i harfa. Następnie w ramach podsumowania i usystematyzowania swojej wiedzy uczniowie wykonywali interaktywne tematyczne ćwiczenia oraz wzięli udział w quizie online.

Z okazji Dnia Św. Patryka uczniowie p. Justyny Matusiak i p. Joanny Jakubowskiej  przygotowali projekty plastyczne oraz zaprezentowali swoje zielone stylizacje. Szczególnie aktywni okazali się uczniowie z klasy 2c, którzy na zajęciach języka angielskiego poszerzali swoją wiedzę na temat Irlandzkiego święta, oglądając tematyczny film oraz rozwiązując test wyboru. Ponadto, czytali teksty, rozwiązywali ćwiczenia typu True/ False oraz quizy "na żywo".

Dzieci z klas 1-3 w ramach zajęć o Świętym Patryku wysłuchały ciekawostek o Irlandii, wysłuchały angielskiej piosenki o skrzacie Lepprechaun oraz wykonywały karty pracy.

Na holu szkoły można zobaczyć gazetkę zdobioną pracami dzieci. Uczniowie wykazali się kreatywnością wykonując plakaty i ozdoby z okazji Dnia Świętego Patryka.

Cieszy nas fakt, że uczniowie chętnie celebrowali Dzień Świętego Patryka, zakładając na siebie coś zielonego. 

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Dnia Świętego Patryka serdecznie dziękujemy!

Obejrzyj galerię zdjęć
 
„Książka, którą warto przeczytać”- rozstrzygnięcie konkursu Drukuj
 „Książka, którą warto przeczytać”- rozstrzygnięcie konkursu

Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczno- literacki dla uczniów naszej szkoły, w którym wzięło udział 47 osób. Młodsi uczniowie mieli możliwość wykonania rysunku promującego dowolną- przeczytaną książkę, natomiast starsi- plakat lub recenzję. Trudna decyzja wyłonienia zwycięzców spoczywała na jury konkursu, w skład którego wchodziły: Ilona Borczuk, Renata Cichocka, Janina Łukasiak, Ewa Marciniak-Mańkowska, Aneta Olszewska.

Przyznano dwie nagrody za pierwsze miejsce dla Mariki Szymańskiej (kl. IIIc) i Wojciecha Toboły (kl. IIIb) oraz dwie nagrody za drugie miejsce dla Amelii Piotrowskiej (kl. IIb) i Ani Serafin (kl. IIIc); miejsce trzecie zajęła praca Julii Przybylińskiej (kl. IIId). Wyróżniono również rysunki uczniów klasy IIa: Antoniny Wysockiej i Błażeja Woźnickiego, uczniów z kl. IIIc Zuzanny Zielińskiej i IIId Eweliny Stańczak oraz recenzję ucznia kl. VIg Mikołaja Soboty. Zwycięzcom gratulujemy.

Sponsorem nagród była Rada Mieszkańców Osiedla Podolszyce Północ, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Obejrzyj galerię zdjęć
 
St. David’s Day in Wales / 1 March Drukuj
St. David’s Day in Wales / 1 March

HAPPY ST. DAVID’S DAY / DYDD GWYL DEWI SANT HAPUS 

W ramach innowacji „Kultura krajów anglojęzycznych” klasa 5B, pod kierunkiem p. Agaty Rychlik, poznaje tradycje związane ze świętami w różnych krajach. Tym razem uczniowie obchodzili walijskie święto patrona kraju, przypadające 1 marca. 

Walia to najmniejszy kraj Wielkiej Brytanii, ze stolicą w Cardiff. Żonkile, czerwony smok, stare zamki, piękne krajobrazy i sławne pieski królowej Elżbiety II czyli Corgi Pembroke i Cardigan to symbole kraju. 

Z okazji Dnia Świętego Dawida w tym roku uczniowie poznawali kuchnię kraju, szczególnie słodkie wypieki jadane na co dzień i świątecznie. Niektórzy, lubiący gotowanie i pieczenie, przygotowali ciastka / placuszki o miło brzmiącej nazwie Crempogs. Ich autorzy twierdzą, że przepis jest bardzo prosty i w ciągu krótkiego czasu można zrobić coś pysznego na słodką przekąskę, podwieczorek lub sobotnie i niedzielne śniadanie. Ciasteczka / placuszki ozdabiamy ulubionymi owocami, czekoladą czy galaretką. Można je posypać cukrem pudrem albo polewać syropem klonowym lub owocowym – według własnego uznania i smaku.

A obok talerza warto postawić bukiet żonkili i poczuć nadchodzącą wiosnę.

Obejrzyj galerię zdjęć
 
Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej Drukuj
Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

Dzieci z pierwszych klas zostały uroczyście powitane i włączone w poczet czytelników biblioteki szkolnej.  Mieli okazję poznać regulamin biblioteki, posłuchać „próśb książki” oraz „skargi książki”. Złożyli oni przyrzeczenie i wypożyczyli swoje pierwsze książeczki.

 

 

 

 

Obejrzyj galerię zdjęć
 
Dni Patrona Szkoły 2020/21 Drukuj
  Dni Patrona Szkoły 2020/21

„Bohaterstwo - to godnie przeżyty każdy dzień.

Tak uczą nas Żołnierze Armii Krajowej.”- akademia online podsumowująca Obchody Dni Patrona. Zapraszamy do obejrzenie filmu.

https://youtu.be/lG8wUBKRMM8

 
Walentynki w 1c Drukuj
Walentynki w 1c

14 lutego to  miły dzień dla każdego z nas, dzień uśmiechów, ciepłych słów i gestów, po prostu Dzień Zakochanych. Święto obchodzone jest w wielu krajach na świecie, również w Polsce. Jak świętowaliśmy ten dzień w naszej w szkole? W poniedziałek 15 lutego uczniowie klasy 1c wraz ze swoją wychowawczynią ubrali się na czerwono i tym samym zapoczątkowali ten dzień we wspaniałe i miłe wrażenia. Z tej okazji udekorowali swoje klasowe drzewko walentynkowymi serduszkami, a także zapoznali się z tradycją tego święta oraz patronem dnia zakochanych. Była wspólna zabawa, zagadki i wręczanie walentynek. Nie zabrakło także słodkiego upominku – lizaka w kształcie serca. To był naprawdę miły dzień, który przyniósł każdemu dużo uśmiechu i radości!

 

Obejrzyj galerię zdjęć
 
Karnawałowy zawrót głowy Drukuj
Karnawałowy zawrót głowy

Nauka języka to coś więcej niż słówka i odmiany gramatyczne. Dlatego też w lutym klasy 1b, 1c i 2a wzięły udział w zajęciach językowo-kulturowych. Motywem przewodnim zajęć był karnawał po angielsku.

Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się jak wygląda czas zabawy w różnych zakątkach świata. Karnawał w Rio  de Janeiro i tańce w rytmie samby, słynny karnawał w Wenecji oraz hiszpański karnawał La Tomatina. Główną rolę odegrał  „Nothing Hill Carnival”, czyli najważniejszy i najbardziej spektakularny festiwal w Londynie.  Karnawał stał się elementem londyńskiej dzielnicy Nothing Hill, który przyciąga co roku  turystów z całego świata.

W pierwszej części zajęć uczniowie rozwijali umiejętność słuchania, oglądając anglojęzyczny filmik o różnych światowych festiwalach. Następnie uczniowie musieli wykazać się refleksem i dobrą pamięcią przy rozwiązywaniu quizu. Uczniowie szybko i poprawnie wykonali to ćwiczenie. W kolejnej części zajęć uczniowie w skupieniu wykonywali ćwiczenia interaktywne, łączyli ilustracje z opisem, układali słowa w odpowiedniej kolejności oraz wykonywali różnego rodzaju anglojęzyczne wykreślanki. Uczniom spodobała się ta ciekawa i urozmaicona forma zajęć. Dzieci uczyły się spostrzegawczości, wyszukiwały nowe słówka i utrwalały pisownię. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali karnawałowe maski, które stały się nie tylko ozdobą twarzy, ale i dekoracją sali. Dzięki miłej atmosferze i ciekawej formie zajęć, uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach angielskiego poszerzając swoją wiedzę.

Bardzo dziękujemy pani Edycie Paradowskiej za wsparcie i piękne zdjęcia.

Obejrzyj galerię zdjęć
 
Jest karnawał, jest zabawa! Drukuj
Jest karnawał, jest zabawa!

 

 

Pomimo pandemii nauczycielki klas młodszych zorganizowały zabawy karnawałowe dla swoich klas. Dzieci zaprezentowały wspaniałe przebrania, tańcom i konkursom nie było końca. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy bawić się wspólnie.

 

 

 

Obejrzyj galerię zdjęć
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna > Ostatnie >>

Strona 3 z 7